* Rozpoczynające się dziś w naszej parafii rekolekcje wielkopostne będą trwały do środy. Dziś rozważania rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych w Świętej Lipce, a od jutra do środy na Mszach o 9.00 i 17.00 odprawianych w kaplicy Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce, o 11.00 w Siemkach, o 15.30 w Pilcu i o 18.30 w Lembruku. Jest to okazja do wielkopostnej refleksji i modlitwy. Zechciejmy licznie brać w nich udział.

* We wszystkie piątki Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 9.00 i 16.30. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.

* Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedziele o 10.35. Serdecznie zapraszamy.

* Wielkie plenerowe widowisko pasyjne - Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w sobotę w godz. 19.00-21.00 na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku, w miejscu, gdzie w roku 1009, podczas wyprawy misyjnej, poniósł śmierć męczeńską św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu. Około 150 aktorów wcieli się w postacie odgrywające Jezusową historię zbawienia. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

* Już za tydzień będziemy przeżywać Niedzielę Palmową. Poświęcenie palm odbędzie się podczas każdej Mszy św. Natomiast o 11.00 błogosławieństwo palm i procesja z palmami po krużgankach. Na zakończenie Mszy św. o 11.00 odbędzie się w bazylice Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez dzieci i młodzież z naszej parafii pod kierunkiem pani Małgorzaty Gardockiej. Bardzo serdecznie na nie zapraszamy.

* W pawilonie handlowym w krużgankach można nabyć dewocjonalia, okolicznościowe kartki świąteczne i ozdoby wielkanocne.

* Dobrowolne ofiary na udekorowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego prosimy wrzucać do skarbony pod chórem.

* Zachęcamy do czytania prasy katolickiej wyłożonej na stole pod chórem.

* Jutro przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który jest niebieskim patronem naszego Metropolity ks. Abpa Józefa Górzyńskiego oraz posługującego w naszym sanktuarium i parafii o. Józefa Figla, który w miniony czwartek miał udar niedokrwienny mózgu i ma zaburzenia mowy i widzenia. Przebywa on na Oddziale Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Ze względu na panującą grypę nie ma na razie możliwości odwiedzania chorych w tym szpitalu. Zechciejmy polecić go Bogu za przyczyną Matki Bożej Świętolipskiej, której tak ofiarnie dotychczas on służył: „Pod Twoją obronę…”

* Już w najbliższą sobotę w godz. 10.45-15.45 odbędzie się sympozjum poświęcone Świętej Lipce, stanowiące jeden z ważnych elementów tegorocznych wydarzeń jubileuszowych. Ostatnie takie sympozjum odbyło się 10 lat temu. Naprawdę warto wsłuchać się w głos wybitnych specjalistów, którzy omówią m. in. następujące zagadnienia: wierzenia Prusów a początki kultu Matki Bożej w Świętej Lipce, pierwsi chrześcijanie w naszych okolicach, Krzyżacy u początków Świętej Lipki, Święta Lipka pod opieką królów Polski, tradycje ekumeniczne i więź Feliksa Nowowiejskiego ze Świętą Lipką. Sympozjum odbędzie się w naszym Domu Pielgrzyma. Dla wielu z nas sobota jest dniem wolnym od pracy. Zechciejmy więc zarezerwować sobie czas na udział w nim, by pełniej poznać naszą małą Ojczyznę i jej historię. Szczegółowy program znajdziemy na afiszach i na folderach wyłożonych na stole pod chórem oraz w Domu Pielgrzyma.
*    W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne i będą trwały do środy 21 marca. Poprowadzi je ks. Dariusz Łużyński, salezjanin z Olsztyna. W przyszłą niedzielę rozważania rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych w Świętej Lipce, a od poniedziałku do środy (19-21 marca) na Mszach o 9.00 i 17.00 w Świętej Lipce, o 11.00 w Siemkach, o 15.30 w Pilcu i o 18.30 w Lembruku. Będzie to okazja do wielkopostnej refleksji i modlitwy. Zechciejmy licznie wziąć w nich udział.
*    Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na najbliższe swe spotkanie, podczas którego o. proboszcz Aleksander Jacyniak SJ omówi temat: „Józef Egipski i jego sny”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 15 marca o 16.00 w Kętrzynie przy ul. Miejskiej 7.
*    We wszystkie piątki Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 9.00 i 16.30. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.
*    Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedziele o 10.35. Serdecznie zapraszamy.
*    Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warmińskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zapraszają tych, którzy czują potrzebę pomagania innym i chcą rozwijać swoje małżeństwo na Małżeńską Akademię Miłości. Warsztaty odbędą się w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie 17 marca o 9.00. Podczas warsztatów zostaną podjęte następujące tematy: Sztuka komunikacji w małżeństwie, psychologia miłości, jak przezwyciężać konflikty, różnice między kobietami i mężczyznami, jak być dobrym rodzicem, języki miłości, specyfika ludzkiej płodności, odpowiedzialne rodzicielstwo – metody rozpoznawania płodności, antykoncepcja i jej skutki, in vitro a naprotechnologia. Uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania certyfikatu Doradcy Życia Rodzinnego. Szczegóły znajdziemy na afiszu.
* Wielkie plenerowe widowisko pasyjne - Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w sobotę 24 marca, w godz. 19.00-21.00 na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku, w miejscu, gdzie w roku 1009, podczas wyprawy misyjnej, poniósł śmierć męczeńską św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu. Około 150 aktorów wcieli się w postacie odgrywające Jezusową historię zbawienia. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

*   Jutro i pojutrze nie będzie w naszej bazylice prezentacji organowych.

*   We wszystkie piątki Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 9.00 i 16.30. Ze względu na niskie temperatury i poważne wyziębienie naszej bazyliki zarówno one jak następujące po nich Msze święte odbywają się w kaplicy Domu Pielgrzyma. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.

*   Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedziele o 10.35. Serdecznie zapraszamy.

* Jednym z ważnych elementów tegorocznych wydarzeń jubileuszowych będzie sympozjum poświęcone Świętej Lipce, podczas którego wybitni specjaliści omówią m. in. następujące zagadnienia: wierzenia Prusów a początki kultu Matki Bożej w Świętej Lipce, pierwsi chrześcijanie w naszych okolicach, Krzyżacy u początków Świętej Lipki, Święta Lipka pod opieką królów Polski, tradycje ekumeniczne i więź Feliksa Nowowiejskiego ze Świętą Lipką. Sympozjum odbędzie się ono w naszym Domu Pielgrzyma w sobotę 17 marca w godz. 10.45-15.45. Dla wielu z nas sobota jest dniem wolnym od pracy. Zechciejmy więc zarezerwować sobie czas na udział w nim, by pełniej poznać naszą małą Ojczyznę. Szczegółowy program znajdziemy na afiszach i na folderach wyłożonych na stole pod chórem oraz w Domu Pielgrzyma.

*   Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warmińskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zapraszają tych, którzy czują potrzebę pomagania innym i chcą rozwijać swoje małżeństwo na Małżeńską Akademię Miłości. Warsztaty odbędą się w Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie 17 marca o 9.00. Podczas warsztatów zostaną podjęte następujące tematy: Sztuka komunikacji w małżeństwie, psychologia miłości, jak przezwyciężać konflikty, różnice między kobietami i mężczyznami, jak być dobrym rodzicem, języki miłości, specyfika ludzkiej płodności, odpowiedzialne rodzicielstwo – metody rozpoznawania płodności, antykoncepcja i jej skutki, in vitro a naprotechnologia. Uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania certyfikatu Doradcy Życia Rodzinnego. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

*   Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej parafii w niedzielę 18 marca i będą trwały do środy 21 marca. Poprowadzi je ks. Dariusz Łużyński, salezjanin z Olsztyna. W niedzielę 18 marca rozważania rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych w Świętej Lipce, a od poniedziałku do środy (19-21 marca) na Mszach o 9.00 i 17.00 w Świętej Lipce, o 11.00 w Siemkach, o 15.30 w Pilcu i o 18.30 w Lembruku. Będzie to okazja do wielkopostnej refleksji i modlitwy. Już teraz zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na udział w tych rekolekcjach.

* Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Można wesprzeć ich ofiarami wrzucanymi do skarbony pod chórem i wysyłając SMS o treści MISJE na nr 72032. Szczegóły znajdziemy na afiszach.

*   W dniach 26-27 lutego oraz 5-6 marca nie będzie w naszej bazylice prezentacji organowych.

*   We wszystkie piątki Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poranna Droga Krzyżowa o 9.00 i następująca po niej Msza św. odprawiane są w kaplicy Domu Pielgrzyma, natomiast popołudniowa o 16.30 - w krużgankach, a po niej Msza św. w bazylice. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.

*   Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedziele o 10.35. Serdecznie zapraszamy.

* Jednym z ważnych elementów tegorocznych wydarzeń jubileuszowych będzie sympozjum poświęcone Świętej Lipce, podczas którego wybitni specjaliści omówią m. in. następujące zagadnienia: wierzenia Prusów a początki kultu Matki Bożej w Świętej Lipce, pierwsi chrześcijanie w naszych okolicach, Krzyżacy u początków Świętej Lipki, Święta Lipka pod opieką królów Polski, tradycje ekumeniczne i więź Feliksa Nowowiejskiego ze Świętą Lipką. Odbędzie się ono w naszym Domu Pielgrzyma w sobotę 17 marca w godz. 10.45-15.45. Dla wielu z nas sobota jest dniem wolnym od pracy. Zechciejmy więc już teraz zarezerwować sobie czas na udział w nim, by pełniej poznać naszą małą Ojczyznę. Szczegółowy program znajdziemy na afiszach i na folderach na stoliku pod chórem.

*   Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej parafii w niedzielę 18 marca i będą trwały do środy 21 marca. Poprowadzi je ks. Dariusz Łużyński, salezjanin z Olsztyna. W niedzielę 18 marca rozważania rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych w Świętej Lipce, a od poniedziałku do środy (19-21 marca) na Mszach o 9.00 i 17.00 w Świętej Lipce, o 11.00 w Siemkach, o 15.30 w Pilcu i o 18.30 w Lembruku. Będzie to okazja do wielkopostnej refleksji i modlitwy. Już teraz zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na udział w tych rekolekcjach.

*   Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć Iwona Samonek, panna z Pilca, i Kamil Paweł Wójtowicz, kawaler ze Świętej Lipki, parafia tutejsza. Zapowiedź II.

* Krajowa Administracja Skarbowa przypomina przedsiębiorcom o obowiązku przesyłania plików JPK_VAT.Od 1 stycznia br. wszyscy przedsiębiorcy, także jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, mają obowiązek przesyłania swojej ewidencji VAT jako Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT).  Do grupy objętej nowym obowiązkiem należy również część rolników. Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br., czyli do jutra. Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania plików JPK_VAT. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w urzędach skarbowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.jpk.mf.gov.pl .

*   W rozpoczynającym się tygodniu przypadają: w czwartek – Święto Katedry św. Piotra Apostoła, a w piątek – wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.

*   W dniach 22 i 26-27 lutego oraz 5-6 marca nie będzie w naszej bazylice prezentacji organowych.

*   We wszystkie piątki Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poranna Droga Krzyżowa o 9.00 i następująca po niej Msza św. odprawiane są w kaplicy Domu Pielgrzyma, natomiast popołudniowa o 16.30 - w krużgankach, a po niej Msza św. w bazylice. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.

*   Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedziele o 10.35. Serdecznie zapraszamy.

* W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będzie można wesprzeć ich ofiarami wrzucanymi do skarbony pod chórem i wysyłając SMS o treści MISJE na nr 72032. Szczegóły znajdziemy na afiszach.

* Jednym z ważnych elementów tegorocznych wydarzeń jubileuszowych będzie sympozjum poświęcone Świętej Lipce, podczas którego wybitni specjaliści omówią m. in. następujące zagadnienia: wierzenia Prusów a początki kultu Matki Bożej w Świętej Lipce, pierwsi chrześcijanie w naszych okolicach, Krzyżacy u początków Świętej Lipki, Święta Lipka pod opieką królów Polski, tradycje ekumeniczne i więź Feliksa Nowowiejskiego ze Świętą Lipką. Odbędzie się ono w naszym Domu Pielgrzyma w sobotę 17 marca w godz. 10.45-15.45. Dla wielu z nas sobota jest dniem wolnym od pracy. Zechciejmy więc już teraz zarezerwować sobie czas na udział w nim, by pełniej poznać naszą małą Ojczyznę. Szczegółowy program znajdziemy na afiszach.

*   Rekolekcje wielkopostne rozpoczną się w naszej parafii w niedzielę 18 marca i będą trwały do środy 21 marca. Poprowadzi je ks. Dariusz Łużyński, salezjanin z Olsztyna. W niedzielę 18 marca rozważania rekolekcyjne na wszystkich Mszach świętych w Świętej Lipce, a od poniedziałku do środy (19-21 marca) na Mszach o 9.00 i 17.00 w Świętej Lipce, o 11.00 w Siemkach, o 15.30 w Pilcu i o 18.30 w Lembruku. Będzie to okazja do wielkopostnej refleksji i modlitwy. Już teraz zachęcamy do zarezerwowania sobie czasu na udział w tych rekolekcjach.

* Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, która odbędzie się w dniach od 26 kwietnia do 3 maja br. Zainteresowani udziałem w niej proszeni są o zgłaszanie się po szczegółowe informacje do pawilonu w krużgankach.

*   Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć Iwona Samonek, panna z Pilca, i Kamil Paweł Wójtowicz, kawaler ze Świętej Lipki, parafia tutejsza. Zapowiedź I.

*   Przeżywamy dziś Światowy Dzień Chorego i równocześnie rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać pod hasłem „Trzeźwość egzaminem z wolności”.

* Msza św. za śp. o. Mieczysława Wołoszyna w 1 rocznicę jego śmierci, z podziękowaniem za łaski otrzymane dzięki jego posłudze, zostanie odprawiona we wtorek o 7.00 w kaplicy Domu Pielgrzyma.

* Najbliższe spotkania Kręgu Biblijnego odbędą się w białym domku we wtorek o 19.00 i w sobotę o 10.45. Rozpoczniemy podczas nich refleksję nad postacią króla Dawida. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w jednym z tych dwu terminów.

*   Najbliższa środa to Środa Popielcowa, która rozpocznie Wielki Post – czas czterdziestodniowej pokuty i nawrócenia oraz przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Popielec Msze św. zostaną odprawione w Świętej Lipce o 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. Msze przedpołudniowe będą w kaplicy Domu Pielgrzyma, natomiast Msza o 17.00 w bazylice. Msze św. w kaplicach filialnych: w Siemkach o 15.00, w Pilcu o 16.00, w Lembruku o 17.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

* Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie poświęcone zagadnieniu „Wizyta trzech przybyszów u Abrahama i Sary oraz problem zniszczenia Sodomy”. Temat omówi nasz proboszcz o. Aleksander Jacyniak. Spotkanie odbędzie się przy ul. Miejskiej 7 w Kętrzynie w czwartek o 16.00.

*   We wszystkie piątki Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poranna Droga Krzyżowa o 9.00 i następująca po niej Msza św. odprawiane będą w kaplicy Domu Pielgrzyma, natomiast popołudniowa o 16.30 - w krużgankach, a po niej Msza św. w bazylice. Zachęcamy także do odprawiania Drogi Krzyżowej w kaplicach filialnych.

*   Nabożeństwo Gorzkich Żalów – w niedzielę o 10.35. Serdecznie zapraszamy.

*   Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. odbędzie się w sali Białego Domku w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.00.

* Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, która odbędzie się w dniach od 26 kwietnia do 3 maja br. Zainteresowani udziałem w niej proszeni są o zgłaszanie się po szczegółowe informacje do pawilonu w krużgankach.

*       Jutro rozpocznie się drugi semestr nauki szkolnej. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom, katechetom i wychowawcom.

*       W rozpoczynającym się tygodniu przypadają wspomnienia: jutro – św. Agaty, dziewicy i męczennicy (podczas Mszy świętych pobłogosławimy wodę i chleb ku czci św. Agaty); we wtorek - świętych męczenników Pawła Miki i towarzyszy; w sobotę – św. Scholastyki, dziewicy.

* Starostwo Powiatu Kętrzyńskiego zaprasza na promocję albumu pt.: „Dziedzictwo kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego - Zabytkowe obiekty sakralne”. Spotkanie odbędzie się we wtorek o 13.00 w sali kominkowej starostwa przy pl. Grunwaldzkim 1.

* Najbliższe spotkania Kręgu Biblijnego odbędą się w białym domku we wtorek o 19.00 i w sobotę o 13.00. Podejmiemy podczas nich refleksję nad dwoma ostatnimi rozdziałami Księgi Rut. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w jednym z tych dwu terminów.

* Zapraszamy na najbliższe spotkanie z formacji duchowej, podczas którego o. Krzysztof Ołdakowski, Dyrektor Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, omówi zagadnienie „Papież Franciszek – przewodnik po nadziei”. Na zakończenie prelekcji zostanie wyświetlony film pt.: „Świat Józefa”, opowiadający o życiu i tragicznej śmierci Józefa Ulmy i jego rodziny oraz ukrywanych przez nich Żydów. Spotkanie odbędzie się w Domu Pielgrzyma w sobotę 10 lutego o 10.45, by można było na nie dotrzeć także autobusami w Kętrzyna i Reszla. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych. Szczegóły znajdziemy na afiszach.

* W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Światowy Dzień Chorych. Z tej racji podczas wszystkich Mszy św. zarówno w świętolipskiej bazylice jak i w kaplicach będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych.

* Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie poświęcone zagadnieniu „Wizyta trzech przybyszów u Abrahama i Sary oraz problem zniszczenia Sodomy”. Temat omówi nasz proboszcz o. Aleksander Jacyniak. Spotkanie odbędzie się przy ul. Miejskiej 7 w Kętrzynie w czwartek 15 lutego o 16.00.

* W minionym tygodniu zmarła śp. Czesława Groszewska z Pieckowa. Polećmy jej duszę miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek…

* Trwający właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, inspirowany w tym roku słowami z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6), zakończy się w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, w czwartek 25 stycznia.

* W tym tygodniu przeżywać będziemy wspomnienia: w środę – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła; w czwartek – święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła; w piątek – św. biskupów Tymoteusza i Tytusa; w sobotę – bł. Jerzego Matulewicza, biskupa.

* W drugim tygodniu ferii zimowych, od poniedziałku 29 stycznia do soboty 3 lutego w godz. 10.45-13.45, pragniemy zorganizować spotkania rekreacyjno-wypoczynkowe dla dzieci z naszej parafii w wieku od 4 lat do 7 klasy szkoły podstawowej. Prosimy o zgłaszanie ich do pawilonu w krużgankach i kapłanom odprawiającym Msze w kaplicach. Wszystkich chętnych, zwłaszcza rodziców dysponujących wolnym czasem zapraszamy do pomocy w zorganizowaniu i przebiegu tych spotkań.

* W Święto Ofiarowania Pańskiego, w piątek 2 lutego podczas Mszy św. o 17.00 o. Marek Szafran, który przed laty posługiwał w naszym Sanktuarium i parafii, złoży w świętolipskiej bazylice ostatnie śluby zakonne. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tej uroczystości.

* Ukazał się najnowszy numer naszego czasopisma „U stóp Świętolipskiej Matki”, w którym znajdziemy m. in. kolejne świadectwo uzdrowienia w naszym Sanktuarium, relację z pielgrzymki do Torunia, z warsztatów ikonopisania, z naszych sierpniowych uroczystości, z rekolekcji dla par małżeńskich, ze spotkania młodych w Rybakach, wykaz wydarzeń i uroczystości, które odbędą się z okazji tegorocznych rocznic i jubileuszy oraz opracowanie nt. historii Lembruka. Pismo jest do Waszej dyspozycji na stole pod chórem bazyliki i w holu Domu Pielgrzyma. Ofiary za nie prosimy wrzucać do skarbony znajdującej się pod chórem i do koszyka wystawionego w holu Domu Pielgrzyma.

* Członkowie naszego świętolipskiego chóru jako kolędnicy odwiedzają dziś od godz. 14.00 domy naszych parafian w Siemkach. Mieszkańców prosimy o otwarcie drzwi, by wspólnie chwalić Boga za dar tajemnicy wcielenia.

* W czwartek rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, inspirowany w tym roku słowami z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6). Zakończy się on w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, w czwartek 25 stycznia.

* W tym tygodniu przeżywać będziemy wspomnienia: w środę – św. Antoniego, opata; w czwartek – bł. Reginy Protmann, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny; w piątek – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa; w sobotę – św. Fabiana, papieża i męczennika i św. Sebastiana, męczennika.

* Msza św. za śp. Ryszarda Gąsiora ze Świętej Lipki w trzydziesty dzień po jego śmierci zostanie odprawiona w czwartek 25 stycznia o 17.00.

* W drugim tygodniu ferii zimowych, od poniedziałku 29 stycznia do soboty 3 lutego w godz. 10.45-13.45, pragniemy zorganizować spotkania rekreacyjno-wypoczynkowe dla dzieci z naszej parafii w wieku od 4 lat do 7 klasy szkoły podstawowej. Prosimy o zgłaszanie ich do pawilonu w krużgankach i kapłanom odprawiającym Msze w kaplicach. Wszystkich chętnych, zwłaszcza rodziców dysponujących wolnym czasem zapraszamy do pomocy w zorganizowaniu i przebiegu tych spotkań.

* W Święto Ofiarowania Pańskiego, w piątek 2 lutego podczas Mszy św. o 17.00 o. Marek Szafran, który przed laty posługiwał w naszym Sanktuarium i parafii, złoży w świętolipskiej bazylice ostatnie śluby zakonne. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału w tej uroczystości.

* Ukazał się najnowszy numer naszego czasopisma „U stóp Świętolipskiej Matki”, w którym znajdziemy m. in. kolejne świadectwo uzdrowienia w naszym Sanktuarium, relację z pielgrzymki do Torunia, z warsztatów ikonopisania, z naszych sierpniowych uroczystości, z rekolekcji dla par małżeńskich, ze spotkania młodych w Rybakach, wykaz wydarzeń i uroczystości, które odbędą się z okazji tegorocznych rocznic i jubileuszy oraz opracowanie nt. historii Lembruka. Pismo jest do Waszej dyspozycji na stole pod chórem bazyliki i w holu Domu Pielgrzyma. Ofiary za nie prosimy wrzucać do skarbony znajdującej się pod chórem i do koszyka wystawionego w holu Domu Pielgrzyma.

* Przeżywana dziś pamiątka chrztu Chrystusa stanowi początek Jego publicznej misji zbawczej. Niech to święto będzie dla nas okazją do przypomnienia i odnowienia łaski naszego chrztu. Dzisiejsza niedziela zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpocznie się czas zwykły.

* Zakończyliśmy kolędę w naszej parafii. Była ona okazją do spotkania, rozmowy i wspólnej modlitwy w rodzinnym gronie. Zebraliśmy podczas niej 14.000 zł. Część tych pieniędzy - proporcjonalnie do liczby parafian - przekażemy do Kurii Arcybiskupiej w Olsztynie. Część przeznaczymy na fundusz charytatywny parafii. Resztę natomiast - na niezbędne inwestycje związane z przygotowaniami do tegorocznych uroczystości jubileuszowych 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli kapłanów. Wyrażamy wdzięczność kierowcom za pomoc, parafianom za wielką życzliwość, za poczęstunek i złożone ofiary.

* Najbliższe spotkania Kręgu Biblijnego odbędą się we wtorek o 19.00 i w sobotę o 13.00. Rozpoczniemy podczas nich refleksję nad Księgą Rut. Zapraszamy do udziału w jednym z tych terminów.

* W ramach przygotowań do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas najbliższego spotkania z formacji duchowej o. Aleksander Jacyniak zaproponuje drugą część pielgrzymki śladami najpiękniejszych ikon przez ziemie Ukrainy, wiodącą przez Międzybóż, Sanktuarium Maryjne w Latyczowie, Kijów, Żytomierz, Berdyczów, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Buczacz, największe sanktuarium grekokatolickie w Zarwanicy, Reniów i Olesko. Spotkanie ubogacone zdjęciami odbędzie się w Domu Pielgrzyma w sobotę o 10.45, by można było na nie dotrzeć także autobusami z Kętrzyna i Reszla. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.

         * Zapraszamy na wspólne kolędowanie, które odbędzie się w przyszłą niedzielę. Po Mszy św. o 11.00 kolędy zaśpiewają w naszej świętolipskiej bazylice: chór z Mrągowa, nasz chór świętolipski oraz dzieci z naszej parafii. Próba śpiewu kolęd dla dzieci odbędzie się w sali Białego Domku w sobotę o 10.45.

* Zgodnie z naszą lokalną tradycją członkowie naszego świętolipskiego chóru jako kolędnicy odwiedzają domy naszych parafian. W przyszłą niedzielę od godz. 14.00 kolędy zabrzmią w Siemkach. Mieszkańców prosimy o otwarcie drzwi, by wspólnie chwalić Boga za dar tajemnicy wcielenia.

Informacje dla turystów, pielgrzymów i parafian

Godziny otwarcia, Msze, prezentacje organów, spowiedź, sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek, muzeum, kawiarenka, kancelaria parafialna

 

  maj - wrzesień kwiecień i październik listopad - marzec
Otwarte 6:30 - 20:00 6:30 - 18:00 listopad 6:30 - 18:00,
grudzień-marzec 9:30 - 15:30

Msze

niedziele i święta

7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00

Msze

dni powszednie

7:00, 9:50, 12:00, 18:00 7:00, 17:00 7:00, 17:00

prezentacje organów

niedziele i święta

10:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00 10:00, 12:30, 13:30, 15:00 10:00, 12:00, 15:00

prezentacje organów

soboty i dni powszednie

9:30, 10:30, 11:30, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 10:00, 12:00, 14:00 w soboty: 10:00, 14:00

prezentacje organów

UWAGI dni powszednie

Prezentacja nie odbywa się jeżeli jest mniej niż 10 osób. W soboty po południu prezentacje mogą być odwołane, jeżeli w bazylice ma miejsce ślub. 10:00, 12:00, 14:00
jeśli są grupy turystyczno-pielgrzymkowe
Pn-Pt po uprzednim uzgodnieniu
tel.: 512 730 375

spowiedź

niedziele i święta

6.45 - 7.45; 8.45 - 9.45; 10.45 - 11.45;
13.45 - 14.45; 17.45 - 18.45
6:45 - 7:45; 8:45 - 9:45; 10:45 - 11:45; 13:45 - 14:45; 16:45 - 17:45 6:45 - 7:45; 8:45 - 9:45; 10:45 - 11:45; 13:45 - 14:45; 16:45 - 17:45

spowiedź

dni powszednie

6:45 - 7:30; 9:00 - 12:30; 15:00 - 18:30 10:00 - 12:00; 15:00 - 17:30 10:00 - 12:00; 15:00 - 17:30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

niedziele i święta

10:00 - 17:00 10:00 - 15:30 10:00 - 15:30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

dni powszednie

9:00 - 18:00 10:00 - 14:00 otwierana dla grup umówionych telefonicznie

muzeum

niedziele i święta

9:45-17:15 10:00–16:00 otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

muzeum

dni powszednie

9:45-17:15

soboty 10:00–16:00,

pozostałe dni: na prośbę

otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

kawiarenka

9:00-17:00 9:00-15:00 nieczynna

kancelaria parafialna

piątki 9:30-17:30

soboty 9:30-15:00

piątki 9:30-17:30

soboty 9:30-15:00

soboty 9:30-15:00

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
sanktuarium@swlipka.pl

Parafia Rzym. - Kat.
p.w. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Solmedia 2018
Powered by JS Network Solutions